WATFORD CITY WOLVES
Historical North Dakota High School Football scores since 1975

YEAR   W-L   PCT.   PF-PA
2018 0-9 .000 26-379
2017 7-4 .636 187-178 * P
2016 5-5 .500 165-248 P
2015 3-6 .333 149-212
2014 6-4 .600 226-200 * P
2013 6-4 .600 188-172 * P
2012 5-4 .556 184-153 * P
2011 3-5 .375 161-170
2010 10-1 .909 418-70 * P
2009 10-1 .909 357-63 * P
2008 11-1 .917 409-135 * P
2007 5-5 .500 276-158 P
2006 10-1 .909 279-117 * P
2005 6-3 .667 209-150 * P
2004 3-6 .333 232-192
2003 1-8 .111 152-216
2002 4-5 .444 179-153
2001 2-7 .222 49-163
2000 7-3 .700 257-145 * P
1999 4-5 .444 149-110
1998 12-0 1.000 567-86 * P
1997 8-4 .667 257-191 * P
1996 4-4 .500 182-109
1995 8-2 .800 320-77 * P
1994 6-3 .667 286-126 *
1993 7-2 .778 266-129 *
1992 10-2 .833 304-77 * P
1991 11-2 .846 315-111   * P
1990 8-2 .800 117-61   * P
1989 6-3 .667 172-174 * P
1988 7-2 .778 183-108 *
1987 8-1 .889 277-69 * P
1986 11-0 1.000 398-82 * P
1985 11-0 1.000 487-40 * P
1984 10-1 .909 277-52 * P
1983 7-3 .700 182-99 * P
1982 6-2 .750 175-78 *
1981 8-3 .727 244-102 * P
1980 10-1 .909 313-41 * P
1979 11-0 1.000 476-83 * P
1978 11-0 1.000 404-109 * P
1977 10-1 .909 324-34 * P
1976 10-0 1.000 421-51   * P
1975 10-0 1.000 303-70   * P
318-125 .718 33 of 44
   
CO-OP PARTNER HISTORY:
Alexander Comets   1988-2014
   
RECORDS vs. OPPONENTS G W-L PCT. LAST
MEETING
Killdeer 30 21-9 .700 2010
Belfield 26 23-3 .885 2014
Bowman 24 21-3 .875 2002
Hazen 24 17-7 .708 2010
Dickinson Trinity 23 12-11 .522 2016
Beulah 21 9-12 .429 2016
Minot Bishop Ryan Catholic 20 6-14 .300 2014
Beach 18 18-0 1.000 1992
Hettinger 18 14-4 .778 1992
Belcourt Turtle Mountain 17 14-3 .824 2018
Des Lacs-Burlington 16 10-6 .625 2012
Stanley 16 12-4 .750 2016
Velva 13 9-4 .692 2012
Lemmon (SD) 12 11-1 .917 1986
New England St. Mary's 12 11-1 .917 1986
New Town 12 12-0 1.000 2012
Tioga 11 9-2 .818 2012
Bottineau 10 9-1 .900 2006
Garrison 9 8-1 .889 2012
Mott 7 7-0 1.000 1981
Bismarck St. Mary's Central 6 1-5 .167 2018
Crosby Divide County 6 6-0 1.000 1980
Devils Lake 6 1-5 .167 2018
Fargo Shanley Catholic 6 0-6 .000 2018
Fort Yates Standing Rock 6 6-0 1.000 2009
Kenmare 6 5-1 .833 1996
Valley City 6 4-2 .667 2018
Bowman County 4 4-0 1.000 2010
Cavalier 4 4-0 1.000 1998
Cooperstown Griggs County Central 4 3-1 .750 2016
New Salem 4 4-0 1.000 2010
Washburn 4 1-3 .250 1996
Berthold 3 2-1 .667 2012
Casselton Central Cass 3 1-2 .333 2018
Jamestown 3 1-2 .333 2018
Lisbon 3 1-2 .333 2006
Mayville-Portland 3 1-2 .333 1984
Minot JV 3 3-0 1.000 2016
Rugby 3 2-1 .667 2006
Elgin Grant County 2 2-0 1.000 2010
Grafton 2 1-1 .500 2018
LaMoure 2 1-1 .500 1991
New England 2 2-0 1.000 1990
Plentywood (MT) 2 2-0 1.000 1988
Sidney (MT) 2 0-2 .000 2016
Wahpeton 2 1-1 .500 2018
Bismarck Century JV 1 1-0 1.000 2013
Carrington 1 0-1 .000 1981
Center 1 1-0 1.000 1991
Fargo Oak Grove Lutheran 1 1-0 1.000 2008
Larimore 1 1-0 1.000 1978
Linton 1 1-0 1.000 1991
Mohall 1 1-0 1.000 1979
TOTALS 318-125 .718
2019   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Williston 0-0
Sep 06 Hillsboro 0-0
Sep 13 Devils Lake 0-0
Sep 20 Casselton Central Cass 0-0
Sep 27 Stanley 0-0 AA - West
Oct 04 Hazen 0-0 AA - West
Oct 11 Bismarck St. Mary's Central 0-0 AA - West
Oct 18 Belcourt Turtle Mountain 0-0 AA - West
Oct 25 Beulah 0-0 AA - West
 
2018   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Devils Lake L 6-26 AA
Aug 31 Jamestown L 6-46 AA
Sep 07 Fargo Shanley Catholic L 0-58 AA
Sep 14 Grafton L 6-11 AA
Sep 21 Casselton Central Cass L 0-50 AA
Sep 28 Belcourt Turtle Mountain L 0-36 AA
Oct 05 Bismarck St. Mary's Central L 0-54 AA
Oct 12 Valley City L 0-50 AA
Oct 19 Wahpeton L 8-48 AA
 
2017   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Devils Lake L 12-19 AA
Sep 01 Jamestown L 6-43 AA
Sep 08 Fargo Shanley Catholic L 0-25 AA
Sep 15 Grafton W 32-0 AA
Sep 22 Casselton Central Cass W 18-13 AA
Sep 29 Belcourt Turtle Mountain W 27-14 AA
Oct 06 Bismarck St. Mary's Central W 24-22 AA
Oct 13 Valley City W 35-8 AA
Oct 20 Wahpeton W 20-14 AA
Oct 27 Jamestown W 6-3 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Fargo Shanley Catholic L 6-17 Class AA Semifinal
 
2016   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Sidney (MT) L 0-37
Sep 02 Minot JV W 20-6
Sep 09 Stanley W 24-20 AA - West
Sep 16 Cooperstown Griggs County Central W 40-14 AA - West
Sep 23 Valley City W 14-10 AA - West
Sep 30 Bismarck St. Mary's Central L 0-42 AA - West
Oct 07 Belcourt Turtle Mountain W 47-12 AA - West
Oct 14 Dickinson Trinity L 12-41 AA - West
Oct 21 Beulah L 8-35 AA - West
Oct 28 Fargo Shanley Catholic L 0-31 Class AA Quarterfinal
 
2015   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Sidney (MT) L 0-34
Sep 04 Minot JV W 32-19
Sep 11 Stanley W 29-0 AA - West
Sep 18 Cooperstown Griggs County Central L 6-8 AA - West
Sep 25 Valley City L 6-26 AA - West
Oct 02 Bismarck St. Mary's Central L 6-34 AA - West
Oct 09 Belcourt Turtle Mountain W 48-14 AA - West
Oct 16 Dickinson Trinity L 16-35 AA - West
Oct 23 Beulah L 6-42 AA - West
 
2014   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Belfield W 33-0
Sep 05 Minot JV W 35-8
Sep 12 Stanley W 21-0 AA - West
Sep 19 Cooperstown Griggs County Central W 54-20 AA - West
Sep 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-27 AA - West
Oct 03 Bismarck St. Mary's Central L 0-41 AA - West
Oct 10 Belcourt Turtle Mountain W 40-8 AA - West
Oct 17 Dickinson Trinity W 22-21 AA - West
Oct 24 Beulah L 8-34 AA - West
Oct 31 Fargo Shanley Catholic L 7-41 Class AA Quarterfinal
 
2013   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Belfield W 44-6
Sep 06 Bismarck Century JV W 35-14
Sep 13 Stanley W 26-8 AA - West
Sep 20 Cooperstown Griggs County Central W 19-14 AA - West
Sep 27 Minot Bishop Ryan Catholic L 6-40 AA - West
Oct 04 Bismarck St. Mary's Central L 0-23 AA - West
Oct 11 Belcourt Turtle Mountain W 30-0 AA - West
Oct 18 Dickinson Trinity W 26-13 AA - West
Oct 25 Beulah L 0-20 AA - West
Nov 01 Fargo Shanley Catholic L 2-34 Class AA Quarterfinal
 
2012   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 21 open
Aug 24 Belfield L 13-48
Aug 31 Des Lacs-Burlington W 19-13 A - Region 3
Sep 07 Berthold W 6-0 A - Region 3
Sep 14 Velva W 14-7 A - Region 3
Sep 21 Garrison W 54-0 A - Region 3
Sep 28 Stanley L 0-29 A - Region 3
Oct 05 Tioga L 26-28 A - Region 3
Oct 12 New Town W 46-0 A - Region 3
Oct 19 Belfield L 6-28 Class A First Round
 
2011   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 23 open
Aug 26 Belfield L 6-39
Sep 02 Des Lacs-Burlington W 38-7 A - Region 3
Sep 09 Berthold L 19-37 A - Region 3
Sep 16 Velva L 8-26 A - Region 3
Sep 23 Garrison W 35-0 A - Region 3
Sep 30 Stanley L 7-41 A - Region 3
Oct 07 Tioga L 0-14 A - Region 3
Oct 14 New Town W 48-6 A - Region 3
 
2010   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 open
Aug 27 Stanley W 41-8
Sep 03 Minot Bishop Ryan Catholic W 7-0
Sep 10 Killdeer W 15-6 A - Region 4
Sep 17 Belfield W 28-0 A - Region 4
Sep 24 Hazen W 43-0 A - Region 4
Oct 01 Elgin Grant County W 46-0 A - Region 4
Oct 08 New Salem W 67-14 A - Region 4
Oct 15 Bowman County W 62-0 A - Region 4
Oct 22 Berthold W 47-0 Class A First Round
Oct 29 Killdeer W 41-12 Class A Quarterfinal
Nov 04 Velva L 21-30 Class A Semifinal
 
2009   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Aug 28 Stanley W 40-0
Sep 04 Fort Yates Standing Rock W 60-0 A - Region 4
Sep 11 Killdeer W 42-3 A - Region 4
Sep 18 Belfield W 33-0 A - Region 4
Sep 25 Hazen W 20-12 A - Region 4
Oct 02 Elgin Grant County W 38-0 A - Region 4
Oct 09 New Salem W 21-0 A - Region 4
Oct 16 Bowman County W 55-6 A - Region 4
Oct 23 Des Lacs-Burlington W 21-12 Class A First Round
Oct 30 Tioga W 13-6 Class A Quarterfinal
Nov 05 Velva L 14-24 Class A Semifinal
 
2008   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Killdeer W 21-14
Sep 05 Devils Lake L 14-20
Sep 12 Beulah W 39-12 AA - West
Sep 19 Fort Yates Standing Rock W 54-8 AA - West
Sep 26 Hazen W 35-34 AA - West
Oct 03 Belcourt Turtle Mountain W 48-6 AA - West
Oct 10 Dickinson Trinity W 14-7 AA - West
Oct 17 Minot Bishop Ryan Catholic W 47-7 AA - West
Oct 24 Bowman County W 48-7 AA - West
Oct 31 Fargo Oak Grove Lutheran W 21-0 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Devils Lake W 28-0 Class AA Semifinal
Nov 14 Valley City W 40-20 Class AA Final
 
2007   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Killdeer L 0-8
Aug 31 Devils Lake L 14-34
Sep 07 Beulah W 29-12 AA - West
Sep 14 Fort Yates Standing Rock W 61-0 AA - West
Sep 21 Hazen L 14-41 AA - West
Sep 28 New Town W 73-0 AA - West
Oct 05 Dickinson Trinity W 16-6 AA - West
Oct 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 9-12 AA - West
Oct 19 Bowman County W 47-12 AA - West
Oct 26 Devils Lake L 13-33 Class AA Quarterfinal
 
2006   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Killdeer W 35-6
Sep 01 Dickinson Trinity W 15-14 AA - West
Sep 08 Hazen L 7-24 AA - West
Sep 15 Belcourt Turtle Mountain W 34-0 AA - West
Sep 22 Minot Bishop Ryan Catholic W 13-6 AA - West
Sep 29 New Town W 52-0 AA - West
Oct 06 Bottineau W 42-6 AA - West
Oct 13 Beulah W 25-14 AA - West
Oct 20 open
Oct 27 Lisbon W 14-12 Class AA Quarterfinal
Nov 03 Rugby W 22-21 Class AA Semifinal
Nov 10 Dickinson Trinity W 20-14 Class AA Final
 
2005   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Killdeer W 20-7
Sep 02 open
Sep 09 Hazen W 28-22 AA - West
Sep 16 Belcourt Turtle Mountain W 46-6 AA - West
Sep 23 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-6 AA - West
Sep 30 New Town W 47-6 AA - West
Oct 07 Bottineau W 30-15 AA - West
Oct 14 Beulah L 0-13 AA - West
Oct 21 Dickinson Trinity L 14-49 AA - West
Oct 28 Rugby L 3-26 Class AA Quarterfinal
 
2004   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Killdeer L 11-12
Sep 03 New Town W 46-13
Sep 10 Hazen L 14-19 AA - West
Sep 17 Belcourt Turtle Mountain L 21-36 AA - West
Sep 24 Minot Bishop Ryan Catholic L 16-30 AA - West
Oct 01 Des Lacs-Burlington W 59-6 AA - West
Oct 08 Bottineau W 29-12 AA - West
Oct 15 Beulah L 21-28 AA - West
Oct 22 Dickinson Trinity L 15-36 AA - West
 
2003   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Killdeer L 3-8
Sep 05 New Town W 42-0
Sep 12 Hazen L 13-21 AA - West
Sep 19 Belcourt Turtle Mountain L 24-28 AA - West
Sep 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 21-27 AA - West
Oct 03 Des Lacs-Burlington L 35-38 AA - West
Oct 10 Bottineau L 8-17 AA - West
Oct 17 Beulah L 0-21 AA - West
Oct 24 Dickinson Trinity L 6-56 AA - West
 
2002   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Killdeer L 0-6
Sep 06 Bowman W 22-6  
Sep 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 12-15 AA - West
Sep 20 Bottineau W 41-8 AA - West
Sep 27 Beulah L 14-21 AA - West
Oct 04 Des Lacs-Burlington L 12-19 AA - West
Oct 11 Dickinson Trinity L 6-40 AA - West
Oct 18 Hazen W 25-14 AA - West
Oct 25 Belcourt Turtle Mountain W 47-24 AA - West
 
2001   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 24 Killdeer L 3-14
Aug 31 Bowman L 0-14
Sep 07 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-6 AA - West
Sep 14 Bottineau W 27-6 AA - West
Sep 21 Beulah L 0-19 AA - West
Sep 28 Des Lacs-Burlington L 0-14 AA - West
Oct 05 Dickinson Trinity L 0-54 AA - West
Oct 12 Hazen L 0-28 AA - West
Oct 19 Belcourt Turtle Mountain W 19-8 AA - West
 
2000   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Killdeer W 0-0 ?
Sep 01 Bowman W 49-6
Sep 08 Minot Bishop Ryan Catholic L 24-27 AA - West
Sep 15 Bottineau W 42-12 AA - West
Sep 22 Beulah W 27-7 AA - West
Sep 29 Des Lacs-Burlington W 32-13 AA - West
Oct 06 Dickinson Trinity L 14-47 AA - West
Oct 13 Hazen W 7-0 AA - West
Oct 20 Belcourt Turtle Mountain W 49-6 AA - West
Oct 27 Lisbon L 13-27 Class AA Quarterfinal
 
1999   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Killdeer W 14-6
Sep 03 Bowman W 21-6
Sep 10 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-26 AA - West
Sep 17 Bottineau W 46-8 AA - West
Sep 24 Beulah L 14-24 AA - West
Oct 01 Des Lacs-Burlington L 13-14 AA - West
Oct 08 Dickinson Trinity L 0-0 AA - West ?
Oct 15 Hazen L 6-26 AA - West
Oct 22 Belcourt Turtle Mountain W 28-0 AA - West
 
1998   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Killdeer W 38-8
Sep 04 Bowman W 57-6
Sep 11 Minot Bishop Ryan Catholic W 21-6 AA - West
Sep 18 Bottineau W 55-0 AA - West
Sep 25 Beulah W 56-0 AA - West
Oct 02 Des Lacs-Burlington W 49-6 AA - West
Oct 09 Dickinson Trinity W 40-12 AA - West
Oct 16 Hazen W 35-8 AA - West
Oct 23 Belcourt Turtle Mountain W 72-6 AA - West
Oct 30 Cavalier W 56-14 Class AA Quarterfinal
Nov 06 Dickinson Trinity W 46-6 Class AA Semifinal
Nov 13 Rugby W 42-14 Class AA Final
 
1997   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Killdeer L 20-31
Sep 05 Bowman W 35-12
Sep 12 Minot Bishop Ryan Catholic L 7-34 AA - West
Sep 19 Bottineau W 37-8 AA - West
Sep 26 Beulah W 22-0 AA - West
Oct 03 Des Lacs-Burlington W 14-7 AA - West
Oct 07 Dickinson Trinity L 6-27 AA - West
Oct 10 Hazen W 27-12 AA - West
Oct 17 Belcourt Turtle Mountain W 48-8 AA - West
Oct 31 Valley City W 14-7 Class AA Quarterfinal
Nov 07 Dickinson Trinity W 13-12 Class AA Semifinal
Nov 14 Minot Bishop Ryan Catholic L 14-33 Class AA Final
 
1996   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Des Lacs-Burlington W 35-0 B - Region 3
Sep 06 Washburn L 15-16 B - Region 3
Sep 13 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-33 B - Region 3
Sep 20 Garrison L 7-12 B - Region 3
Sep 27 Velva W 26-20 B - Region 3
Oct 04 Kenmare W 43-6 B - Region 3
Oct 11 New Town W 43-8 B - Region 3
Oct 15 Stanley L 13-14 B - Region 3
Oct 18 open
 
1995   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 open
Sep 01 Des Lacs-Burlington W 30-0 B - Region 3
Sep 08 Washburn W 14-7 B - Region 3
Sep 15 Minot Bishop Ryan Catholic L 3-6 B - Region 3
Sep 22 Garrison W 40-0 B - Region 3
Sep 29 Velva W 40-0 B - Region 3
Oct 06 Kenmare W 35-6 B - Region 3
Oct 13 New Town W 57-6 B - Region 3
Oct 17 Stanley W 34-13 B - Region 3
Oct 20 Hazen W 53-13 Class B First Round
Oct 27 Killdeer L 14-26 Class B Quarterfinal
 
1994   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Minot Bishop Ryan Catholic L 0-33 B - Region 3
Sep 02 Garrison W 45-0 B - Region 3
Sep 09 Velva W 28-12 B - Region 3
Sep 16 Tioga W 41-8 B - Region 3
Sep 23 Washburn L 21-27 B - Region 3
Sep 30 Stanley W 50-7 B - Region 3
Oct 07 Kenmare W 35-12 B - Region 3
Oct 14 New Town W 46-6 B - Region 3
Oct 18 Des Lacs-Burlington L 20-21 B - Region 3
 
1993   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 Minot Bishop Ryan Catholic W 29-28 B - Region 3
Sep 03 Garrison W 32-6 B - Region 3
Sep 10 Velva W 21-14 B - Region 3
Sep 17 Tioga W 47-22 B - Region 3
Sep 24 Washburn L 12-25 B - Region 3
Oct 01 Stanley W 27-8 B - Region 3
Oct 08 Kenmare W 33-14 B - Region 3
Oct 15 New Town W 59-0 B - Region 3
Oct 19 Des Lacs-Burlington L 6-12 B - Region 3
 
1992   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hazen W 20-6
Sep 04 Beulah W 17-14
Sep 11 Beach W 27-6 B - Region 5
Sep 18 Bowman W 28-0 B - Region 5
Sep 25 Hettinger L 10-11 B - Region 5
Oct 02 Killdeer W 14-6 B - Region 5
Oct 09 New Town W 55-0
Oct 16 Dickinson Trinity W 34-7 B - Region 5
Oct 23 Belfield W 57-6 B - Region 5
Oct 30 Stanley W 20-14 Class B Quarterfinal
Nov 06 Hazen W 16-0 Class B Semifinal
Nov 13 Lisbon L 6-7 Class B Final
 
1991   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 30 Hazen W 18-7
Sep 06 Beulah W 13-0
Sep 13 Beach W 62-6 B - Region 5
Sep 20 Bowman W 41-8 B - Region 5
Sep 27 Hettinger W 39-6 B - Region 5
Oct 04 Killdeer W 41-0 B - Region 5
Oct 11 Center W 2-0 F
Oct 18 Dickinson Trinity L 7-34 B - Region 5
Oct 25 Belfield W 40-0 B - Region 5
Oct 29 Kenmare W 33-17 Class B First Round
Nov 08 Linton W 6-0 Class B Quarterfinal
Nov 12 Dickinson Trinity W 7-6 Class B Semifinal
Nov 15 LaMoure L 6-27 Class B Final
 
1990   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Hazen L 6-7
Sep 07 Beulah W 6-0
Sep 14 Beach W 0-0 B - Region 5 ?
Sep 21 Bowman W 6-0 B - Region 5
Sep 28 Hettinger W 0-0 B - Region 5 ?
Oct 05 Killdeer W 19-6 B - Region 5
Oct 12 Dickinson Trinity W 21-6
Oct 19 New England W 14-0 B - Region 5
Oct 26 Belfield W 39-6 B - Region 5
Nov 02 Stanley L 6-36 Class B Quarterfinal
 
1989   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 25 Hazen W 21-20
Sep 01 Beulah L 0-44
Sep 08 Belfield W 50-8 B - Region 5
Sep 15 Beach W 21-0 B - Region 5
Sep 22 Bowman L 6-24 B - Region 5
Sep 29 Hettinger W 31-6 B - Region 5
Oct 06 Killdeer W 22-13 B - Region 5
Oct 13 open
Oct 20 New England W 21-20 B - Region 5
Oct 27 Beulah L 0-39 Class B Quarterfinal
 
1988   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 26 Hazen W 30-13
Sep 02 Plentywood (MT) W 14-8
Sep 09 Belfield W 6-0 B - Region 5
Sep 16 Beach W 27-7 B - Region 5
Sep 23 Bowman L 0-22 B - Region 5
Sep 30 Hettinger W 32-0 B - Region 5
Oct 07 Killdeer L 19-32 B - Region 5
Oct 14 Des Lacs-Burlington W 28-8
Oct 21 Fort Yates Standing Rock W 27-18 B - Region 5
 
1987   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 28 Hazen W 21-6
Sep 04 Plentywood (MT) W 36-6
Sep 11 Belfield W 16-0 B - Region 5
Sep 18 Beach W 25-10 B - Region 5
Sep 25 Bowman W 43-8 B - Region 5
Oct 02 Hettinger W 41-6 B - Region 5
Oct 09 Killdeer W 42-20 B - Region 5
Oct 16 open
Oct 23 Fort Yates Standing Rock W 41-0 B - Region 5
Oct 30 Kenmare L 12-13 Class B Quarterfinal
 
1986   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 open
Sep 05 Tioga W 67-28
Sep 12 Lemmon (SD) W 43-0
Sep 19 Killdeer W 31-14 B - Region 4
Sep 26 Hettinger W 37-6 B - Region 4
Oct 03 New England St. Mary's W 29-0 B - Region 4
Oct 10 Belfield W 37-6 B - Region 4
Oct 17 Bowman W 35-0 B - Region 4
Oct 24 Beach W 39-8 B - Region 4
Oct 31 Stanley W 30-14 Class B Quarterfinal
Nov 11 Belfield W 43-0 Class B Semifinal
Nov 14 Cavalier W 7-6 Class B Final
 
1985   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 27 open
Aug 30 Tioga W 51-6
Sep 06 Lemmon (SD) W 80-0 Badlands
Sep 13 Beach W 41-14 Badlands
Sep 20 Killdeer W 49-8 Badlands
Sep 27 Hettinger W 50-0 Badlands
Oct 04 New England St. Mary's W 54-0 Badlands
Oct 11 Belfield W 54-0 Badlands
Oct 18 Bowman W 41-6 Badlands
Oct 29 Stanley W 54-6 Class B Quarterfinal
Nov 01 Velva W 41-7 Class B Semifinal
Nov 08 Cavalier W 13-7 Class B Final
 
1984   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Tioga W 30-6
Sep 07 Lemmon (SD) W 27-6 Badlands
Sep 14 Beach W 53-0 Badlands
Sep 21 Killdeer W 41-0 Badlands
Sep 28 Hettinger W 13-0 Badlands
Oct 05 New England St. Mary's W 16-0 Badlands
Oct 12 Belfield W 43-0 Badlands
Oct 19 Bowman W 14-0 Badlands
Oct 23 open
Oct 30 Hazen W 7-6 Class B Quarterfinal
Nov 02 Velva W 27-7 Class B Semifinal
Nov 09 Mayville-Portland L 6-27 Class B Final
 
1983   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Tioga W 19-0
Sep 09 Bowman W 20-18 Badlands
Sep 16 Lemmon (SD) L 0-20 Badlands
Sep 23 Beach W 39-0 Badlands
Sep 30 Killdeer W 6-0 Badlands
Oct 07 Hettinger L 0-12 Badlands
Oct 14 New England St. Mary's W 14-6 Badlands
Oct 18 Belfield W 62-6 Badlands
Oct 25 open
Oct 28 Fort Yates Standing Rock W 15-14 Class B First Round
Nov 01 Velva L 7-23 Class B Quarterfinal
 
1982   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Tioga W 35-6
Sep 10 Bowman W 31-0 Badlands
Sep 17 Lemmon (SD) W 24-8 Badlands
Sep 24 Beach W 48-6 Badlands
Oct 01 Killdeer W 27-15 Badlands
Oct 08 Hettinger L 8-21 Badlands
Oct 15 New England St. Mary's L 0-22 Badlands
Oct 22 Belfield W 2-0 Badlands F
Oct 26 open
 
1981   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 04 Mott W 44-0 Badlands
Sep 11 New England St. Mary's W 21-7 Badlands
Sep 15 open
Sep 18 Lemmon (SD) W 13-0 Badlands
Sep 25 Bowman W 20-16 Badlands
Oct 02 Beach W 54-0 Badlands
Oct 09 Killdeer L 12-13 Badlands
Oct 16 Hettinger L 13-14 Badlands
Oct 23 Belfield W 22-6 Badlands
Nov 03 Killdeer W 22-0 Class B Quarterfinal
Nov 06 Velva W 23-22 Class B Semifinal
Nov 13 Carrington L 0-24 Class B Final
 
1980   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Crosby Divide County W 19-0
Sep 05 Belfield W 18-8 Badlands
Sep 12 Lemmon (SD) W 45-0 Badlands
Sep 19 Beach W 27-0 Badlands
Sep 26 Mott W 61-7 Badlands
Oct 03 Bowman W 2-0 Badlands F
Oct 10 Hettinger W 32-0 Badlands
Oct 17 New England St. Mary's W 69-0 Badlands
Oct 24 Killdeer W 21-0
Oct 31 Garrison W 7-0 Class B Semifinal
Nov 07 Casselton Central Cass L 12-26 Class B Final
 
1979   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 31 Crosby Divide County W 51-0
Sep 07 Belfield W 46-14 Badlands
Sep 14 Lemmon (SD) W 61-12 Badlands
Sep 21 Beach W 53-0 Badlands
Sep 28 Mott W 54-8 Badlands
Oct 05 Bowman W 46-6 Badlands
Oct 12 Hettinger W 19-8 Badlands
Oct 16 New England St. Mary's W 57-0 Badlands
Oct 26 Hazen W 28-0
Nov 02 Mohall W 18-6 Class B Semifinal
Nov 09 Cavalier W 43-29 Class B Final
 
1978   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 01 Crosby Divide County W 46-8
Sep 08 New England St. Mary's W 34-7 Badlands
Sep 15 Belfield W 16-0 Badlands
Sep 22 Lemmon (SD) W 63-24 Badlands
Sep 29 Beach W 62-0 Badlands
Oct 06 Mott W 62-6 Badlands
Oct 13 Bowman W 44-8 Badlands
Oct 17 Hettinger W 12-9 Badlands
Oct 27 New Salem W 35-21
Nov 03 Garrison W 10-7 Class B Semifinal
Nov 10 Larimore W 20-19 Class B Final
 
1977   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 02 Crosby Divide County W 30-8
Sep 09 New England St. Mary's W 54-0 Badlands
Sep 16 Belfield W 20-0 Badlands
Sep 23 Lemmon (SD) W 46-0 Badlands
Sep 30 Beach W 56-6 Badlands
Oct 07 Mott W 30-0 Badlands
Oct 14 Bowman W 26-0 Badlands
Oct 21 Hettinger W 21-0 Badlands
Oct 28 New Salem W 27-0
Nov 04 Garrison W 14-6 Class B Semifinal
Nov 11 Mayville-Portland L 0-14 Class B Final
 
1976   OPPONENT RESULT   REGION
Sep 03 Crosby Divide County W 28-8
Sep 10 open
Sep 17 Hettinger W 48-6 Badlands
Sep 24 New England St. Mary's W 44-0 Badlands
Oct 01 Belfield W 43-0 Badlands
Oct 08 Lemmon (SD) W 74-12 Badlands
Oct 15 Beach W 47-12 Badlands
Oct 19 Mott W 73-0 Badlands
Oct 29 Bowman W 41-0 Badlands
Nov 05 Tioga W 8-0 Class B Semifinal
Nov 12 Mayville-Portland W 15-13 Class B Final
 
1975   OPPONENT RESULT   REGION
Aug 29 Crosby Divide County W 42-0
Sep 05 open
Sep 12 Hettinger W 49-6 Badlands
Sep 19 New England St. Mary's W 12-0 Badlands
Sep 26 Belfield W 14-8 Badlands
Oct 03 Lemmon (SD) W 38-0 Badlands
Oct 10 Beach W 30-7 Badlands
Oct 17 Mott W 26-0 Badlands
Oct 24 Bowman W 26-12 Badlands
Oct 31 Velva W 44-19 Class B Semifinal
Nov 07 LaMoure W 22-18 Class B Final